logo B7 MENUMENU

Poslední chvíle do startu, aneb jak vyladit přípravu před dnem D



Ruku na srdce, děláte před závodem vše tak, jak se má? Opakování je matka moudrosti a následující tipy a rady vám pomohou stát na startu s čerstvýma nohama a optimismem. Přece tu dlouhou přípravu nepohřbíte chybami v předzávodním týdnu.

Co jste nenatrénovali doposud, teď už nedoženete

Ať už jste naběhali velký objem kilometrů, trénink měl hlavu a patu nebo jste přípravu zase tak vážně nebrali, pár týdnů a dnů před závodem už nic nedoženete. Abyste takovou událost zvládli, řekněme ne na hranici limitu závodu, je nutné mít vytvořenou pořádnou výkonnostní základnu. Samotný strukturovaný trénink začíná většinou půl roku před závodem.

Že vaše příprava ideální nebyla? Hlavně žádnou paniku! Nějakým ukvapeným nabíháváním kilometrů nebo náročné intervalovové tréninky váš výkon v závodě nezlepší. Daleko efektivnější bude vydatný spánek, doplnění paliva vyváženým jídlem a dát se do psychické pohody.

Prerace tapering

Možná tohle spojení zní moc profesionálně, ale koncept je jednoduchý. Po náročném tréninkovém období sundat nohu z plynu. Jeden až dva týdny před závodem snižte kilometráž, ale ne frekvenci. Například, pokud jste běhali 6x týdně, vyběhněte 5x a zredukujte objem o třetinu až polovinu. Běhejte v tempu na jaké jste zvyklí, aby vám nohy příliš nezlenivěly.

Hodně běžců dělá chybu, že nejnáročnější běhy zařadí před tapering, ze kterých se tělo vzpamatovává dva až tři týdny. Udržitelný trénink a postupné snižování zátěže k závodu je správný recept na úspěch.

Odzkoušej si běžeckou výstroj a výživu

Jste zvyklí běhat “na lehko”? Tak to budete možná nemile překvapení, když na sebe oblečete závodní vestu s celou povinnou výbavou, jídlem a pitím. Není od věci vytáhnout si svůj závodní kit na jedno či více proběhnutí a zjistit, jestli vás něco někde netlačí a neodírá. Plánujete si vzít hole? Vezměte si je na pár tréninků nebo na túru, aby vám v závodě pomohly a nepřekážely.

Sportovní výživa by vydala na samostatné kapitoly. Ale zjednodušeně, nezkoušejte nic, na co nejste zvyklí. Ani spoléhat jen na občerstvovačky se nevyplácí. Vybavte váš support dobrotami, na které se budete těšit.

Nastudujte si trasu

Znáte Beskydy jako své boty? Zdá se nemožné seběhnout z trasy? Ono ve tmě vypadají i známe cesty úplně jinak. Trasa v hodinkách nebo telefonu je prostě jistota.

Čím lépe znáte profil trati, tím efektivněji si rozložíte síly. Seběhy jsou pro klouby daleko náročnější než stoupání, proto napálit je ze začátku může způsobit trápení v prudkém stoupání na Smrk.

Když se B7 blíží, tréninky by si měly směřovat do beskydského terénu nebo jemu podobnému. Nechť si nohy navyknou na náročné a poměrně technické traily. Jen prosím, neběhejte po Beskydech v noci a už vůbec ne po neznačených cestách. Hory nám běžcům nepatří.

Nenechávejte nic na poslední chvíli

Fotky závodních kupiček na sociálních sítích na vás asi vyskakují často. Není ale od věci si pěkně přehledně a v klidu vše nachystat. Nezapomeňte si dobít čelovku, nachystat vše do kapes tak, aby to nejdůležitější bylo hned po ruce. Jak již bylo psáno, jestli máte tu možnost, nahrajte si trasu závodu do hodinek s blbuvzdorným upozornění na seběh z trasy.

Pokud máte support, domluvte se s ním na všech detailech a dejte mu vše, co se může v závodě hodit, od náhradního oblečení a bot, po oblíbené dobroty a pití. Připravte ho na to, že můžete být na něj trochu nevrlý a dejte mu návod, jak na vás.

A v neposlední řadě, cestou na startovní čáru zkontrolujte, že si nesete na sobě číslo s čipem.